HakkındaSelahattin Dönmez Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 1996 yılında American’s Weight Loss Bakırköy Şubesi’nde şişmanlık tedavisinde diyetisyen olarak çalıştı. 1997 yılında T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Deniz Hastanesi’nde diyetisyen olarak askerlik görevini yaptı. 1999’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalında “Şişmanlık ve Metabolik Hastalıklarda Beslenme” üzerine bilim uzmanı olarak çalıştı.

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalı’nda “Doğumsal Metabolik Hastalıklarda Beslenme” üzerine “ Erken Tedavi Başlanan Okul Öncesi Yaş Grubu Klasik Fenilketonürili Çocukların Beslenme Durumu” konulu tezini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile ortak çalışma yaparak tamamlayıp yüksek lisans (M.Sc.) diplomasını aldı.

İngiltere’de Royal College of Physicians ve Cambridge Hommerton College’de “Metabolik Hastalıklarda Beslenme” ve “Yetişkinlerde Kilo Kontrolü”, Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bilimlerinde “Enteral ve Parenteral Beslenme” ile “Şişmanlığın Tedavisinde Pratik Tedavi Yöntemleri” ve Amerikan Diyetisyenler Derneği sürekli eğitimlerinde “Şişmanlık ve Tedavisi” üzerine work shop/sertifika programlarına katıldı.

Yurt içi ve yurt dışında metabolik hastalıklarda beslenme, diyabet, beslenme durumunun değerlendirilmesi, sağlıklı beslenme eğitiminin önemi, şişmanlığın tedavi ilkeleri ve adölesanlardaki vücut ağırlığında beklentiler ile ilgili çalışma, konuşma ve poster sunumları hazırladı. Annual of Nutrition and Metabolism, Laboratorine Medicana ve Journal of Inherited Metabolism dergilerinde fenilketonüri, galaktozemi, homosistinüri ve diğer metabolik hastalıklarda klinik bulgu ve diyet tedavileri, International Journal of Obesity ve Appetite dergilerinde ise yeme davranış bozukluğuna yaklaşımı ile ilgili yayınları yayınlandı. Popüler Diyetler ve Zayıflama Programları konulu Türkiye Diyetisyenler Derneği yayını olan Yetişkinlerde Ağırlık Yönetimi kitabında kitap bölümü bulunmaktadır.  

Toplum sağlığının korunmasında sağlıklı beslenme ile ilgili birçok dergi ve internet sitesine yazılar yazıp, televizyon programlarında konuşmalar yaptı. Mayıs 2003 ile Haziran 2005 yılları arasında Sabah gazetesi cumartesi ekinde “Fark Etmeden Diyet” yazı dizisi ile haftalık sağlıklı beslenme bilgilerini okuyucuları ile paylaştı. Kurumsal Beslenme Eğitimleri vererek önde gelen şirketlere sağlıklı beslenmeyi anlattı. Türkiye’nin önde gelen sağlıklı dergisi Formsante işbirliği ile “Gelin Sizi Zayıflatalım” projesinde bilim kurulu başkanı olarak 3’er aylık süren 2 dönem 12 kişiye beslenme eğitim programı uygulayarak multidisipliner sistemle kilo verme tedavisi yaptı.

Besin endüstrisinde sağlıklı ürünlerin oluşmasında Nestle Kahvaltılık Gevreklerine ürün danışmanlığı yaptı. Unilever’le Knorr Çorbaları ile “Doğallık, canlılık ve sağlıklı beslenme” ile “Çorbaların sağlıklı beslenmedeki yeri” kampanyası basın danışmanlığını yürüttü. MÜMSAD “Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği” ile Margarinler Hakkındaki 7 Gerçek kampanyasının yürüttü. Lipton Ice Tea, Benefiber ve Nesquick gibi lider beslenme ürünlerinin basın advertoriallerini hazırladı. Nestle’nin “Elinize sağlık yuvanıza sağlık” beslenme eğitim projesinde danışman olarak çeşitli illerde sağlıklı beslenme eğitiminin yürütücüsü oldu. Nestle’nin okul çağı çocuklar için hazırlanan eğitim modeli olan Beslenebilirim projesine katkıda bulundu.

2004-2005 yılında Kanaltürk ulusal kanalında yayınlanan Kadının Günlüğü programının beslenme danışmanlığını yaparak canlı yayında sağlıklı kilo yönetimini anlattı. Elmax televizyon kanalında “Fark Etmeden Diyet” adlı sağlıklı beslenme programı ile toplumun her bireyine bilimsel beslenme önerilerini anlaşılır halde sundu. Atv’de düzenlenen Süper Lady programına katılan yarışmacılara sağlıklı kilo yönetimi ve sağlıklı beslenmede önemli kurallar hakkında program danışmanı olarak görev aldı. Atv’de yaza girişte Kadının Gücü adlı programda sağlıklı beslenme ve kilo yönetiminde yeni görüşleri haftanın 2 günü canlı olarak toplumla paylaştı.

Halen İstanbul’da Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’nda uzman diyetisyen olarak çalışmaktadır. Star gazetesinde her gün “Fark Etmeden Diyet’le Yeni Bir Hayat” adlı köşesinde beslenme yazarlığı yapmaktadır. Formsante sağlıklı beslenme dergisinde bilim kurulu üyeliği, Mother and baby adlı aylık dergide de köşe yazarlığı bulunmaktadır. Fark Etmeden Diyet, Fark Etmeden Diyet’le Yeni Bir Hayat ve Fark Etmeden Diyet’le Kalıcı Kilo Verme adlarında 3 adet basılmış sağlıklı beslenmede stratejiler, kilo yönetiminde püf noktalar ve Türkiye’ye özgü besinlerle hazırlanmış diyetleri konu alan kitapları bulunmaktadır.

Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Estetisyenler Derneği, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği ve Ankara Diyabet Derneği üyesidir. Uluslararası platformda International Affiliate of the American Dietetic Association üyesidir ve 2005 yılından bu yana da derneğin Deniz Aşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi olarak görevini yürütmekte olup  Mayıs 2009 tarihinden beri de Türkiye Diyetisyenler Derneğinin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olup derneğin European Federation of the Associations of Dietatians (EFAD) ve International Confederation of Dietetics Associations (ICDA) temsilciliği ile görevlendirilmiştir