Arı Ürünleriyle Hastalıklara Son

Bal vücudumuza bağışıklık sistemini güçlendirmeden, mideyi kuvvetlendirmesine, dişlerin ve bağırsakların sağlığına kadar olumlu etkileri bulunan sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Ancak arının sadece bal üretmediği, farklı ürünleri de doğadan kovana sakladığı günümüzde arıcılık sanayisi tarafından keşfedilmesiyle arı ürünlerinin önemi açığa çıkmıştır.

Arı ürünlerinden birisi de Propolistir. Propolis asıların ağaçlardan topladığı reçineli bir özel karışımdır. Bu karışımı arılar kovanın izolasyon malzemesi olarak kullanır. Yani dışarıdan gelecek zararlı etkeni engellemeyi hedefler.  Balın bu kadar güçlü sağlığa etkileri olduğunu bilen bilim adamları Propolis için de oldukça önemli bilgiler bildirmektedir. Propolisi Yunan ve Mısırlılar öncelikle antiseptik olarak kullanım, Orta Amerikalılar ateş düşürmede etkisini keşfetmiş, Avrupa’da ise yaraların hızlı iyileşmesini fark etmişlerdir.

Propolis, aslında güçlü bir antibakteriyel etkiye sahip bir arı ürünüdür. Düzenli olarak propolis kullanıldığında vücutta zararlı etki gösteren mikropları ortadan kaldırma yeteneğine sahip bir özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığı ve gripte bakteri sayısını azaltarak hastalığın kısa sürede de iyileşmesini sağlayan propolis bu etkisini içinde bulunan kalsiyum hidroksit ile sağladığı belirtilmektedir.

Propolis mevsimsel olarak görülen alerjiler için de koruyucu hatta alerjiye bağlı kilinik olumsuzlukları önleyici etkiyi de gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bilimsel veriler alerjiye bağlı sorunları vücuttaki histamin salgılanmasını engelleme yeteneği olan özel besin olarak nitelendirdiklerinden mevsimsel değişimlerde kullanmanın oldukça yararlı olduğunu belirtmektedir.

Son yıllarda propolisin hem uçuk tedavisindeki pozitif etkileri hem de besin zehirlenmelerinden vücudu arındırıcı özelliğinin de keşfedilmesi ile arı ürünlerindeki bu sihirli dokunuşların sağlığımıza katkılarının hiç azımsanmayacak kadar önemli olduğu gerçekliğini bir kere daha hatırlatmaktadır. Bilim araştırmalarının sunduğu bu veriler doğrultusunda beslenme uzmanı olarak düzenli kullanmayı öneririm. Propolisi hap veya bitkisel destek şeklinde değil güvenilir markaların bal+arısütü+propolis doğal ürünleri olarak kullanmak gerekir. Çünkü propolis zaten yapı gereği tek başına satılamayan bal ile beraber yenildiğinde kolay tüketilebilen sağlıklı bir arı ürünüdür. Arı ürünlerinin en önemli özelliği soğuk zincirde satışı olmalıdır. Arı ürünlerini alırken bu önemli detaya dikkat etmenizi öneririm. Ve sizlerde aldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Eğer oda sıcaklığında saklamaya kalkarsanız besin değerinden yararlanamazsınız.