Kışa Turp Havuç ve Şalgam İle Karşı Koyun

KIŞA TURP, HAVUÇ VE ŞALGAM İLE KARŞI KOYUN

Kış mevsiminde bazı sebzeleri soframızda görmek bile istemeyiz. Bunlardan 2 tanesi her gün salatalara ve kahvaltılarımızda bulundurduğumuz kurtarıcılar olarak nitelendirdiğimiz domets ve salatalıktır. Mevsiminin dışında uygun olarak üretilmediği için tat ve koku açısından bozulan domatesler yerine de ne yiyeceğimizi bilemeyiz. Ağzımızın tadını bozmamak doyum açısından sofralarımıza katık olan bu iki sebze yerine kışın turp, havuç ve şalgam yemek çok faydalı. Çünkü turp ve şalgam, özellikle C vitamininden zengin olup, demir mineralinin emiliminin arttırılmasını sağlar ve bağ doku ve diş etinin sağlığını koruyucu özellik göstermektedir. Pancar, havucu, şalgam, DNA ve RNA oluşumunda önemli olan ve anne karnındaki bebekte nöral tüp defekti oluşum riskini azaltan folatın iyi kaynaklarıdır.  Bilindiği üzere havuç, A vitaminin iyi kaynaklarındandır. Çok önemli bir bilgi ise sebzelerin iyi pişirilmesi ile A vitamini daha iyi emilmektedir. Kereviz, havucu ve şalgamın potasyum içeriği, tuzun kan basıncı(tansiyon) üzerindeki olumsuz etkisini azaltırken, böbrek taşları ve olası kemik mineral kaybına da engel olmaktadır. Turp, şalgam içerdikleri kükürtlü bitkisel bileşiklere bağlı olarak hücrelerde antioksidan cevabı güçlendirerek ve bağışıklık sistemi destekleyerek kanserle mücadelede kullanılan turpgillerdendir.

İşte kışın kullanılacak bir tarif: Öğle yemeklerinizde yanınıza sandviç olarak götürebilir kolay hazırlanan ve kışın oluşan hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı çok özel bir yemek alternatifi…


FARK ETMEDEN DİYET’İN PREBİYOTİK SANDVİÇİ


Malzemeler:

2 ince dilim yulaflı veya çavdarlı ekmek

3- 4 dilim hindi eti

1 orta boy şeker pancarı turşusu dilimleri

Toz tatlı kırmızıbiber, sızma zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yoğurt, iyice ezilmiş tuzsuz yerfıstığı


Sos İçin Malzemeler: Kurutulmuş domates, şalgam suyu, kırmızı taze soğan, közlenmiş kırmızıbiber, taze fesleğen ve sızma zeytinyağı

Hindinin Hazırlanışı: Toz biber, zeytinyağı, yağsız yoğurt ve tuzsuz yer fıstığı blenderden geçirilir ve hindi dilimleri bulanarak ızgarada pişirilir.

Sosun Hazırlanışı: Kurutulmuş domates, şalgam suyu, taze kırmızı soğan, közlenmiş biber, taze fesleğen ve sızma zeytinyağı blenderden geçirilir.

Hazırlanışı: Ekmeklerin sandviçin içine bakan kısımlarına bolca özel sos sürülür. Bir ekmek diliminin üzerine ızgara hindi dilimleri sıralanır, üzerine şalgam dilimleri eklenir. Diğer ekmek sandviç kapanacak şekilde konur.