Spor Salonlarında Bilimsel Olmayan Uygulamalara Dikkat

Zayıflarken veya formda kalmak için spor yapanlar üst düzey performansı sağlamak için daha iyi beslenmenin yollarını aramaktadır. Bu yüzden ellerine geçen her yeni üründen medet ummaktadır. Aslında düşünüldüğünde elit sporcuların çoğu bu ürünleri kullanmaktadır. Çünkü yasal olarak önerilen ve sporcunun performansı için yaptıkları ağır ve uzun süren antrenmanlar için gerekli olduğu yönünde bilimsel bilgiler bulunmaktadır. Fakat bu zayıflayan ve kas dokusunu koruyanlar için geçerli değildir. Bu nedenle bilinmesi gereken en önemli nokta; zayıflarken spor yapan bireylerin spor yapmayanlara göre sadece besin öğeleri dediğimiz karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlara göre biraz farklı miktarlara gereksinim duyulduğudur.

Beslenme Uzmanı olarak yaşamımı sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli spor yaparak sürdürüyorum. Gün aşırı en az 1 saat ısınma ile başlayan yüksek tempolu yürüyüş yapmakta ve atletik fitnesla kas yoğunluğumu korumaktayım. Ve hiçbir bitkisel ya da yağ yakıcı desteğe de ihtiyaç duymamaktayım. Ancak her zaman olduğu gibi her şeyin doğal ve sağlıklı olmasından yanayım. Spor salonlarında gördüğüm dehşet verici yapılan hatalı beslenme, vitamin, yağ yakıcılar ve protein tozlarını insanların gelişigüzel kullanımlarını gördükten sonra bu yazımı sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Zayıflarken yağ yakıcı spor aktivitesinde temel farklılıklar; sıvı kaybını karşılamak için daha fazla sıvı desteğinin sağlanması, çalışan kasların artan enerji gereksinimini karşılamak için besin öğelerinden özellikle de karbonhidratlara olan ihtiyacın artmasıdır. Çünkü yoğun egzersizlerde karbonhidratlar kaslarda enerji deposu sağlayarak daha uzun süre egzersizin yapılmasını sağlamaktadır. Ancak zayıflarken egzersizin yoğunluğu orta ve daha uzun süreli aktivite yaptığında vücut diyet ile alınan ve vücutta depolanan yağların enerji harcamasına etkisini devreye sokmaktadır. Enerji depolarını uygun bir şekilde kullanmazsak; aşırı yorgunluk, bitkinlik, ani baş dönmesi ve terleme ile kendini gösteren bir sporcu terimi olan ‘duvara çarpma’ sendromu kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle sporun çeşidi, yoğunluğu, antrenman sıklığına göre sadece beslenme planı da değişiklik yapılmalıdır.

Elit sporcular egzersize bağlı artan besin öğelerini karşılamak için vitamin ve mineral desteğine ihtiyaçları bulunmamaktadır. Özellikle antrenmanlarında enerji kısıtlaması yaparak beslenenler ( balerin, jimnastik, aerobik vb… sporcular) ağırlık kaybı için hatalı yöntemler uygulamaya çalışan kişiler (halter, güreş, boks ve vücut geliştirme sporu yapanlar) yeme davranışı bozukluğu olanlar (balerin, jimnastik, atletizm sporu yapan kadın sporcular) ve beslenmelerinde en az bir yada daha fazla besin grubundan çeşitli besin tüketmeyenler… Bu gibi durumlarda uygun vitamin ya da ergojenik yani dayanıklılığı arttıran yasal ve bilimsel etkinliği kanıtlanmış bazı ürünleri Sporcu hekimi kontrolünde kullanabilmektedir. Fakat bu destek kullanımı kardiyo, pilates, yoga, yürüyüş, bisiklet, yüzme ve zumba gibi haftada 4 kere yapılan aktiviteler için olmadığının da altını çizmeliyim.

Sizlere önerim zayıflarken yaptığınız kardiyovasküler aktivite için ürün kullanmamalı sadece yeterli sıvı alımına dikkat etmeye odaklanmanız olacaktır.  Su içimi gerçekten sihirli bir ilaç gibi kuvvet, dayanıklılık ve aerobik kapasiteyi olumlu yönde etkilemektedir. Çünkü terle meydana gelen sıvı kaybını eğer yerine koyamazsanız aşırı sıvı kaybı ile yapacağınız spor aktiviteyi yarım bırakmak durumunda kalırsınız. Sıvı kaybı kasın kasılmaya dayanıklılık süresini azaltmaktadır. Bu nedenle spor yaparken susama duygusu gelişmeden düzenli sıvı alımı yapmalısınız. Spordan 2 saat önce 500 ml, spor sırasında her 15 dakikada bir 250 ml, egzersiz sonrasında 500 ml sıvı alımı yeterlidir. Sporcu içecekleri, taze sıkılmış meyve suları, su en iyi sıvı seçimleridir.

Spor Yaparken Beslenmenizde Dikkat Etmeniz Gereken Ana Noktalar

1- Spor yaparken kilo kaybınızın haftada ortalama 0.5-1.0 kg arasında olmasına özen gösterin.

2- Spor yaparken performansın değerlendirilmesi için vücut ya ve kas kitlesi oranlarının tespit edin.

3- Terleme ve aç kalarak kilo kaybı yapmak isteyip, birde buna spor eklenecek olursa vücutta ciddi organ hasarları oluşabilmektedir.

4- Spor yaptığınız günlerde gaz yapıcı ve bağırsakta kalış süresi uzun besinlerden uzak durun. Bunlar: Kızartmalar, kuru baklagiller, kuru yemişler, kuru meyveler, acılı ve baharatlı yiyecekler, çiğ ve gaz yapıcı sebzeler ( lahana, karnabahar, pancar, turp vs…)

5- Spor yaparken su tutucu yiyecekleri tercih etmeyin. Bunlar çok tuzlu yiyecekler, kaşar, tulum peyniri, zeytin, et suyu, hardal, turşu, ketçap, patates cipsi, tüm konserve yiyecekler, tere yağı, kuru yemişler, kakao, hazır salata sosları, et sosları ve hazır çorbalardır.

6- Spor öncesinde sindirimi kolaya besinler seçin. Bunlar kabuksuz meyveler, meyve kompostoları, kepekli ekmek ve yanına biraz peynir, tuzsuz ayran ve birkaç adet kraker, meyveli yoğurt, kuru kayısı, az şekerli sütlü tatlı, az yağlı ve şekerli tam buğday unundan yapılmış ev yapımı kek en iyi seçimdir.

7- Spordan en az 2 saatten önce yemek yememeye özen gösterin. Eğer spordan hemen önce yemek yenilirse bulantı, kusma ve sindirim problemleri oluşur.

8- Özellikle yağlı besinlerden uzak durun. Çünkü yağlı besinler mideyi geç ter eder ve kişinin kendini hantal ve ağır hissetmesine neden olur.

9- Spor bittikten sonra glisemik indeksi düşük besin tüketin. Örneğin tam yağlı süt yemek çok yararlıdır.

10- Günde 3 ana ve 2 ara öğün beslenin. Öğün atlamamaya özen gösterin.